Kompostownik duszy dobrodziejstwo ….

Brak komentarzy
Tak się składa, że w naszym bieszczadzkim życiu często sortuję śmieci po naszych gościach i zajmuję się kompostowaniem żywności. Zbudowałam kompostownik, w którym następuję przepiękny proces przemiany. Z psujących się…

Kompostownik duszy dobrodziejstwo ….

Tak się składa, że w naszym bieszczadzkim życiu często sortuję śmieci po naszych gościach i zajmuję się kompostowaniem żywności. Zbudowałam kompostownik, w którym następuję przepiękny proces przemiany. Z psujących się…

Hiszpańska chusta. Flamenco w mojej słowiańskiej krwi.

Za sprawą pewnej pięknej chusty, połączyłam się z energią Andaluzji i tańców flamenco. Wróciły wspomnienia z przed ponad dwudziestu lat gdy chodziłam do szkoły Serventesa i uczyłam się kilku tańców…

Kompostownik duszy dobrodziejstwo ….

Tak się składa, że w naszym bieszczadzkim życiu często sortuję śmieci po naszych gościach i zajmuję się kompostowaniem żywności. Zbudowałam kompostownik, w którym następuję przepiękny proces przemiany. Z psujących się…

Hiszpańska chusta. Flamenco w mojej słowiańskiej krwi.

Za sprawą pewnej pięknej chusty, połączyłam się z energią Andaluzji i tańców flamenco. Wróciły wspomnienia z przed ponad dwudziestu lat gdy chodziłam do szkoły Serventesa i uczyłam się kilku tańców…

Kompostownik duszy dobrodziejstwo ….

Tak się składa, że w naszym bieszczadzkim życiu często sortuję śmieci po naszych gościach i zajmuję się kompostowaniem żywności. Zbudowałam kompostownik, w którym następuję przepiękny proces przemiany. Z psujących się resztek warzyw i owoców, obierek rozpoczyna się proces gnicia i fermentacji. Co jakiś czas chodzę do kompostu aby grabiami przewrócić…

Hiszpańska chusta. Flamenco w mojej słowiańskiej krwi.

Za sprawą pewnej pięknej chusty, połączyłam się z energią Andaluzji i tańców flamenco. Wróciły wspomnienia z przed ponad dwudziestu lat gdy chodziłam do szkoły Serventesa i uczyłam się kilku tańców flamenco. Choć do Hiszpanii pierwszy raz pojechałam po kilku latach od rozpoczęcia swojej nauki tańca, jako młoda dziewczyna zakochałam się…

Kompostownik duszy dobrodziejstwo ….

Tak się składa, że w naszym bieszczadzkim życiu często sortuję śmieci po naszych gościach i zajmuję się kompostowaniem żywności. Zbudowałam kompostownik, w którym następuję przepiękny proces przemiany. Z psujących się resztek warzyw i owoców, obierek rozpoczyna się proces gnicia i fermentacji. Co jakiś czas chodzę do kompostu aby grabiami przewrócić zawartość gnijących resztek. Na początku smród jest dość intensywny. Z czasem ten kompost zamienia się w cudowną, żyzną ziemię, którą nawożę rośliny, drzewa i kwiaty. To wspaniały proces transformacji, którego początek bierze się z zepsutego jedzenia. Czas, słońce, ciemność, powietrze, woda i ziemia wchodzą we wspólną reakcję i zamieniają coś co jest, brzydkie, śmierdzące i nawet trujące w pełen mikroelementów nawóz wspierający wzrost roślin.

Podobnie jest z nami, ludźmi. Gdy odważnie sięgniemy do najczarniejszych zakamarków naszego istnienia: mroku duszy, wypieranych emocji, których nie lubimy, zdarzeń, ludzi, którzy działają na nas destrukcyjnie ale nie chcemy ich puścić i uwolnić się od nich, bo w tej relacji gdzieś głęboko tkwi ukryta jakaś korzyść, może się okazać, że po przejściu tych „gnilnych” procesów duszy, serca, ciała (co nazywamy „chorobą”) i i umysłu dostaniemy się do nieskończonych potencjałów, które użyźnią nasze życie czyniąc je bardziej klarownym a w konsekwencji ruszymy do przodu. Zacznie się proces wzrostu jak moich drzewek i roślin a z czasem pojawi się przestrzeń na rozkwitanie – pojawią się kwiaty a potem w miejsce kwitów owoce nowego życia.

.Jeśli odważnie staniemy z tym, czego nie chcieliśmy strawić emocjonalnie to tak jak mówią nauki ajurwedy, pozwolimy okrężnicy działać i oczyszczać się i naturalnie zacznie się proces „uzdrowienia” przez to oczyszczanie – puszczenie tego co nam nie służy ale aby coś puścić trzeba odważnie zajrzeć do naszego życiowego kubła na śmieci. Czasem w tym śmietniku leżą na dnie : kiepska praca, toksyczny związek, niechciane miejsce do życia, nasze pełne złości nastawienie do innych ludzi, osąd samych siebie pochodzący z przeszłości z jakiś zgranych programów albo poczucie kontroli nad światem, którego nie chcemy puścić w obawie przed tym, że zostaniemy bezbronni a świat się rozsypie. No właśnie. Rozsypywanie się świata i jego na nowo scalanie jest częścią życia na ziemi. Uhonorowanie śmierci, procesów rozpadu, gnicia i smrodu jest uhonorowaniem życia i jego skomplikowanego i różnorodnego piękna.

Sortowanie tych śmieci, z czułością i ciekawością poznania może uświęcić cały proces poznania a ze sprzątania uczynić piękny proces transformacji nie poprzez walkę i zmianę ani nawet nie przez akceptację alę alchemiczną ciekawość procesu rozkładu, oddawania, scalania, dzielenia i znów łączenia ze sobą tego co z pozoru sprzeczne.

Dla mnie taka podróż do śmietnika mego serca, umysłu i duszy była jest pewnego rodzaju aktem odwagi ale z czasem stała się uświęconym elementem życia. Z czułością spoglądanie w najciemniejsze zakamarki mojego życia okazało się być najbardziej szlachetnymi pełnym miłości aktem traktowania siebie.

Dlatego nie bójmy się kompostować własnych śmieci, porządkujmy świat zaczynając od porządków w nas samych ale nie wyrzucając bezmyślnie wszystko na zewnątrz ale zaglądając odważnie to tego, co w środku. Kompostowanie brzydkich emocji, toksycznych relacji z poziomu czułości, miłości i ciekawości poznania może okazać się intrygującą podróżą wgłąb siebie. Tego życzę każdemu z nas.

 

Pięknego dnia dla Was wszystkich. Z miłością

Bosonoga , 4 grudnia 2022 r. Coralejo, Fuertaventura

 

 

Hiszpańska chusta. Flamenco w mojej słowiańskiej krwi.

Za sprawą pewnej pięknej chusty, połączyłam się z energią Andaluzji i tańców flamenco. Wróciły wspomnienia z przed ponad dwudziestu lat gdy chodziłam do szkoły Serventesa i uczyłam się kilku tańców flamenco. Choć do Hiszpanii pierwszy raz pojechałam po kilku latach od rozpoczęcia swojej nauki tańca, jako młoda dziewczyna zakochałam się we flamenco. Był to taniec jednocześnie pełen temperamentu i ekspresjii oraz radości jak boleros a jednocześnie nostalgii smutku, dumy i powagi jak sevilianas. Niewiele pamiętam od tamtego czasu. Jednak za sprawą hiszpańskiej chusty, której stałam się dziś szczęśliwą posiadaczką, w ciele wróciły wspomnienia. Nogi zaczęły same stepować a dłonie poruszać się w nadgarstkach i okręcać dookoła a palce unosiły się do nieba….Niemal miesiąc temu zaraz po przylocie na Wyspy, podczas pewnego koncertu muzycznego miałam okazję obserwować na scenie cudowne, utalentowane kobiety tańczące właśnie flamenco. To taniec, którego nie da się zapomnieć i który puka co jakiś czas do mego serca.

Betancuria -jeden z najstarszych regionów na Fuertaventurze ze starym, pięknym miasteczkiem o tej samej nazwie pochodzącej od nazwiska założycieli powstało w 1404r. Jego rozkwit przypada na XVIII w. dzięki uprawom zbóż. W tym uroczym miasteczku domy mające 400, 500 lat to nie jest nic odosobnionego. Rzadko opisuję na swoim blogu atrakcje turystyczne bo to nie jest moim celem. Jednak moje zimowanie na wyspach i coraz częstsze powroty do tego regionu sprawiły, że choć parę słów zapragnęłam o tym miejscu napisać. Jest tu sporo kolonialnych domów, willi, kościołów. Są ruiny klasztoru franciszkanów i wiele, pięknych atrakcji. Stara dusza dawnego miasta mieszka w każdym niemal zaułku ciesząc obecnie turystów tu przyjeżdżających.

Właśnie tutaj w tym przemiłym miasteczku w tym roku upatrzyłam sobie pewną rękodzielniczą pracę. To chusta z frędzlami ręcznie wyszywana w kwiaty. Czekała na mnie jakieś dwa tygodnie. Te ludowe ornamenty są spójne dla wielu kultur, w tym i naszej słowiańskiej a chusty tego typu były i są głównie używane podczas tańców ludowych gł. flamenco oraz w czasie parad i obchodów różnych świąt gdy kobiety ubierają się w ludowe, odświętne stroje.

Jednak ja sama tak bardzo kocham ludowe stroje, obrzędy i tradycje, że od razu zakochałam się w tej kobiecej, delikatnej chuście. Gdziekolwiek jestem na świecie od razu chcę ubierać się w regionalne stroje: suknie, wianki, sari, damskie surduty. Niezależnie co to za strój, jeśli reprezentuje on jakieś miejsce, jego jego odbiciem, opowiada o nim historię a do tego zostaje wykonany dłońmi utalentowanego rzemieślnika, krawcową, szewca to wszystko wnosi niezwykłą energię miłości do takiego stroju a on sam zawsze woła do mnie abym go chociaż wypróbowała. Chusty do tańca wykonywane są starannie i wyszywane z ogromną pieczołowitością. Ta na zdjęciach powstała w regionie Betancurii Ta na zdjęciach powstała w regionie Betancurii i została uszyta i wyhaftowana ręcznie przez jedną z miejscowych kobiet.

Wybaczcie ogromną ilość zdjęć ale nie mogłam się powstrzymać aby nie pokazać piękna tej pracy na tle kanaryjskich zabytków oraz zniewalającej przyrody. Gdy mam w ręku, w domu lub na sobie czyjąś pracę rzemieślniczą, czuję całą sobą miłość i pasję osoby, która ją wykonywała. Czuję jej pracę, jej starania i emocje, które tej pracy towarzyszyły.

 

Tańczyłam w tej chuście w wyschniętym jeziorze w górach, witałam zachód słońca wysoko w górach przy kapliczce w skale – Ermita Virgine de la Pena. Kontemplowałam cudowny dzień w ruinach klasztoru Franciszkanów i w wielu innych pięknych miejscach. Tym samym chciałam oddać hołd i szacunek kobiecie wyszywającej to cudo oraz wszystkim kobietom i mężczyznom zajmującym się rękodziełem, tworzącym tak piękną, ludową sztukę, z której każdy mieszkaniec tej wyspy może być dumny.

A z czego mogą być jeszcze dumni miekszkańcy? Z pewnością z produkcji aloesu i zastosowywaniu go w przemyśle spożywczym, drogeryjnym i farmacji. Z tworzenia przepięknych naczyń z gliny, koszyków i  kapeluszy wyplatanych z liści palm i trawy i z pięknej szkliwionej ceramiki. To jeszcze nie wszystko ale choćby tyle na początek. O miodzie palmowym, mohio i kanaryjskich ziemniakach oraz wspaniałych owocach to już nawet nie wspomnę.

Zakochana w pracach lokalnych rzemieślników, pozdrawiam ciepło z Betancurii.

Bosonoga, 30.11.2022r.

 

 

 

 

 

Nie łatwo jest dotrzeć do starych zbiorów hiszpańskich chust, które dziś traktowane są już jako muzealne okazy. Natomiast samo ich oglądanie, podziwianie detali, wzornictwa, walorów estetycznych budzi zachwyt i zabiera nas w krainę piękna, przepychu i bogactwo hiszpańskiego folkloru zarówno na kontynencie jak i na wyspach. Ponad 100 lat temu i dawniej na chustach wyszywane były jak również w wielu innych regionach świata całe historie, opowieści z życia codziennego i z celebracji świąt. Z ogromną pieczołowitością i dbałością o szczegóły możemy przyjrzeć się życiu ludzi danej epoki, obejrzeć ich stroje, prace codzienne i obyczaje a to wszystko na jednej chuście wyszywanej niekiedy miesiącami a nawet latami.

 

 

Kompostownik duszy dobrodziejstwo ….

0
Tak się składa, że w naszym bieszczadzkim życiu często sortuję śmieci po naszych gościach i zajmuję się kompostowaniem żywności. Zbudowałam…

Słowianka na Wyspach….Świat Górny

0
Świat Górny w gimnastyce słowiańskiej. Czym dla mnie jest? W samej praktyce gimnastyki słowiańskiej są to ćwiczenia wykonywane na stojąco,…
Medycyna wibracyjna
Zakochana w Polsce
Taniec spontaniczny
Europa
Sesje anielskie
Mój Dom Bieszczady
Ukraina
Słowacja, Tatry i nie tylko
Yoga
Gimnastyka słowiańska

Great theme. It’s the second I have bought from you & I am very impressed.. I have bought a lot of themes but only ever given two 5 star ratings, both for your items. Your work is the best on themeforest – cheers!!

Samantha Green
buyer

I just think is versatile enough. As always, there are better and worst, but I feel satisfied with the product. they are giving what you see in the demo and is a great solution for websites. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vehicula aliquam eros a tempus. Aenean sodales dictum augue, in faucibus nisi sollicitudin eu. Quisque et urna lacus, quis aliquam purus. Nulla semper arcu vel diam auctor condimentum.

John Smith
developer NASA

Like the theme design. But the biggest thanks for user support. This is a very important, if not the most important indicator. We will recommend!

Rob Smith
designer

Great theme. It’s the second I have bought from you & I am very impressed.. I have bought a lot of themes but only ever given two 5 star ratings, both for your items. Your work is the best on themeforest – cheers!!

Samantha Green
buyer

I just think is versatile enough. As always, there are better and worst, but I feel satisfied with the product. they are giving what you see in the demo and is a great solution for websites. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vehicula aliquam eros a tempus. Aenean sodales dictum augue, in faucibus nisi sollicitudin eu. Quisque et urna lacus, quis aliquam purus. Nulla semper arcu vel diam auctor condimentum.

John Smith
developer NASA

Like the theme design. But the biggest thanks for user support. This is a very important, if not the most important indicator. We will recommend!

Rob Smith
designer

Great theme. It’s the second I have bought from you & I am very impressed.. I have bought a lot of themes but only ever given two 5 star ratings, both for your items. Your work is the best on themeforest – cheers!!

Samantha Green
buyer

I just think is versatile enough. As always, there are better and worst, but I feel satisfied with the product. they are giving what you see in the demo and is a great solution for websites. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vehicula aliquam eros a tempus. Aenean sodales dictum augue, in faucibus nisi sollicitudin eu. Quisque et urna lacus, quis aliquam purus. Nulla semper arcu vel diam auctor condimentum.

John Smith
developer NASA

Like the theme design. But the biggest thanks for user support. This is a very important, if not the most important indicator. We will recommend!

Rob Smith
designer

Great theme. It’s the second I have bought from you & I am very impressed.. I have bought a lot of themes but only ever given two 5 star ratings, both for your items. Your work is the best on themeforest – cheers!!

Samantha Green
buyer

I just think is versatile enough. As always, there are better and worst, but I feel satisfied with the product. they are giving what you see in the demo and is a great solution for websites. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vehicula aliquam eros a tempus. Aenean sodales dictum augue, in faucibus nisi sollicitudin eu. Quisque et urna lacus, quis aliquam purus. Nulla semper arcu vel diam auctor condimentum.

John Smith
developer NASA

Like the theme design. But the biggest thanks for user support. This is a very important, if not the most important indicator. We will recommend!

Rob Smith
designer

Great theme. It’s the second I have bought from you & I am very impressed.. I have bought a lot of themes but only ever given two 5 star ratings, both for your items. Your work is the best on themeforest – cheers!!

Samantha Green
buyer

I just think is versatile enough. As always, there are better and worst, but I feel satisfied with the product. they are giving what you see in the demo and is a great solution for websites. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vehicula aliquam eros a tempus. Aenean sodales dictum augue, in faucibus nisi sollicitudin eu. Quisque et urna lacus, quis aliquam purus. Nulla semper arcu vel diam auctor condimentum.

John Smith
developer NASA

Like the theme design. But the biggest thanks for user support. This is a very important, if not the most important indicator. We will recommend!

Rob Smith
designer

Great theme. It’s the second I have bought from you & I am very impressed.. I have bought a lot of themes but only ever given two 5 star ratings, both for your items. Your work is the best on themeforest – cheers!!

Samantha Green
buyer

I just think is versatile enough. As always, there are better and worst, but I feel satisfied with the product. they are giving what you see in the demo and is a great solution for websites. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Pellentesque vehicula aliquam eros a tempus. Aenean sodales dictum augue, in faucibus nisi sollicitudin eu. Quisque et urna lacus, quis aliquam purus. Nulla semper arcu vel diam auctor condimentum.

John Smith
developer NASA

Like the theme design. But the biggest thanks for user support. This is a very important, if not the most important indicator. We will recommend!

Rob Smith
designer